Website van OKBN * ARLIS/NL
p/a Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie,
Postbus 90418, 2509 LK - DEN HAAG - Nederland


Notulen 18 juni 2001

Notulen OKBN vergadering
18 juni 2001
Museum Het Valkhof, Nijmegen


Michiel Nijhoff (voorzitter) Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam
Goos Dullaart (secretaris) RKD, Den Haag
Martien Versteeg (bestuurslid) Universiteit van Amsterdam
Anita Vriend (bestuurslid) Van Goghmuseum, Amsterdam

Arjan van Aelst (Erasmus Universiteit, Rotterdam) ; Willem van Beek (Stedelijk Museum Amsterdam) ; Erik van Boxtel (Rijksmuseum Twenthe, Enschede) ; Marietta Dirker (Centraal Museum, Utrecht) ; Judith van Gent (Amsterdams Historisch Museum) ; Marlies Hepsakker (Europees Keramisch Werkcentrum, 's-Hertogenbosch) ; Heleen Homma (Rijksdienst Monumentenzorg, Zeist) ; Saskia Leefsma (Boekmanstichting, Amsterdam) ; Helmie van Limpt (Noordbrabants Museum, 's-Hertogenbosch) ; Gertjan Niemantsverdriet (Nederlands Architectuur Instituut, Rotterdam) ; Bart Rosier (Universiteitsbibliotheek VU, Amsterdam) ; Stans Seignette (participerend lid) ; Chris Smeenk (Bibliotheek TU-Delft) ; Saskia Stokhof (Stedelijk Museum Amsterdam) ; Mies Tijssen (Hogeschool voor de kunsten, Arnhem) ; Hans Timmermans (Museum Het Valkhof, Nijmegen) ; Marianne de Voogd (notulist) (RKD, Den Haag) ; Carla Wagenaar (Gemeentemuseum Den Haag) ; Heleen Warmoeskerken (Bibliotheek TU-Delft) ; Hortense Wetsels (Rijksakademie van beeldende kunsten, Amsterdam) ; Jelga van der Zee (Museum Het Princessehof, Leeuwarden) ; Hans Zonnevijlle (Nederlands Foto Instituut, Rotterdam)


Bericht van verhindering:
Marc Cauwenbergh (Museum Plantin-Moretus) ; Beatrice De Clippeleir (Sint-Lucasbibliotheek) ; Marleen Hoogmartens (Hogeschool Limburg) ; Elisabeth van 't Hull (participerend lid) ; G. Janssen (Hogeschool voor de Kunsten Kampen) ; Marieke Klapwijk (Museum van het Boek/Museum Meermanno-Westreenianum) ; George Koers (Nederlands Spoorwegmuseum) ; Annet Perry (Jan van Eyck Akademie) ; Berthe Receveur (Nederlands Spoorwegmuseum) ; J.T. Rijpma (participerend lid) ; Saskia Scheltjens (Provinciaal Museum voor Moderne Kunst) ; Julia Schipper (Gate Foundation)


1. Opening en vaststelling agenda

10.40 voorzitter opent vergadering en stelt de agenda vast.

Nieuwe deelnemers:
Judith van Gent (Amsterdams Historisch Museum)
Marlies Hepsakker (Europees Keramisch Werkcentrum)
Mies Tijssen (Hogeschool voor de kunsten Arnhem)


2. Notulen van de algemene ledenvergadering van 19 maart 2001

N.a.v. punt 8 (wat verder ter tafel komt): Stedelijk Museum wordt gesloten i.v.m. verbouwing/uitbreiding, maar de bibliotheekcollectie wordt op een andere locatie ondergebracht en blijft raadpleegbaar.


3. Post en mededelingen

Ingekomen:
- Brief van gemeente Zutphen. Antwoord van gemeente is niet bevredigend en OKBN-bestuur zal nogmaals een brief sturen aan B&W Zutphen
- Brief Hogeschool Den Bosch. A.g.v. brand is schade ontstaan aan afd. kermiek en schilderijen ; ook op andere afdelingen is sprake van rookschade. Veel eindexamenwerk is verloren gegaan. Vanaf het nieuwe studiejaar is de Hogeschool weer in het eigen gebouw te vinden.


Mededelingen:
- 21 juni OKBV vergadering in Antwerpen. Goos Dullaart zal namens OKBN de vergadering bijwonen.
- 28 juni - 1 juli Conferentie ARLIS/UK and Ireland


4. Evaluatie themadag

De door het nieuwe bestuur voorgestelde structuur van de ledenvergaderingen en (tijdelijke) werkgroepen heeft bij de afgelopen vergadering in Amsterdam vorm gekregen door het uitnodigen van gastsprekers, het centraal stellen van één onderwerp tijdens de bijeenkomst en de presentatie van de resultaten van de werkgroep 'calamiteitenplanning'
De leden zijn positief over dergelijke themadagen.


5. Bestuurssamenstelling

Nieuw bestuurslid en tevens penningmeester:Hans Zonnevijlle
Okbn bestuur wordt nu gevormd door: Michiel Nijhoff (voorzitter), Goos Dullaart (secretaris), Hans Zonnevijlle (penningmeester), Roman Koot (vice-voorzitter), Martien Versteeg (bestuurslid), Anita Vriend (bestuurslid)


6. NWO-gelden

Enige jaren geleden heeft NWO een eenmalige aanvulling gegeven op de budgetten voor de bibliotheek geesteswetenschappen van de KB en Letterenfaculteit Utrecht. Toekenning van NWO-geld op structurele basis is echter wenselijk.
NWO heeft nu het volgende voorstel gedaan voor de komende jaren: NWO stelt voor de periode 2001-2004 een bedrag van 5,5 miljoen gulden beschikbaar als de KB en de universiteiten een bedrag van 1,5 miljoen bijdragen. Na afloop van deze periode volgt een evaluatie, waarna voor de periode 2004-2006 eventueel weer geld beschikbaar zal komen.

Over hoe een bedrag van 1,5 miljoen gulden bovenop het reguliere boekenbudget moet worden verworven, wordt overleg gevoerd tussen KB en universiteiten.
Voor de afgelopen periode hadden KB en Letterenfaculteit Utrecht werkafspraken gemaakt.
Bij het vervolgproject zal de nadruk komen te liggen op landelijke licenties op electronische bestanden.


7. Werkgroepen

Werkgroep calamiteitenplanning
Werkgroep heeft haar werkzaamheden met de presentatie van de 'richtlijn calamiteitenplanning' voorlopig afgerond. Werkgroep blijft nog wel (sluimerend) bestaan en zal over een jaar het onderwerp calamiteitenplanning terug laten komen op de vergadering. De werkgroep blijft contact houden met ICN.
Anita gaat artikel over calamiteitenplanning schrijven ; dit zal verschijnen in Art Libraries Journal.

Werkgroep automatisering
Werkgroep wil inzicht krijgen in welke collectieregistratiesystemen er gebruikt worden in het museale veld en hoe collectieregistratie- en bibliotheeksystemen op elkaar aansluiten. Daartoe moet een landelijk platform gevormd worden. Ook zal de werkgroep opnieuw kijken naar de mogelijkheid van een cd-rom van de gezamenlijke kunsthistorische bibliotheken. Tevens zal nog gekeken gaan worden naar de rol en/of mogelijkheden van PICA.

Werkgroep standaardisering
Werkgroep heeft tot doel het ontwikkelen van een platformonafhankelijke standaard/richtlijn voor de gegevensverwerking van kunstbibliotheken, teneinde de consistentie van de dataverwerking te verhogen en de onderlinge uitwissseling van informatie te kunnen optimaliseren.

Werkgroep onderwijs
Er moet een startafspraak gemaakt worden.

Werkgroep architectuurbibliotheken zal dit najaar weer bijeenkomen.


8. Website

Er wordt achter de schermen gewerkt aan een nieuwe website. Het 1e hoofdstuk 'Over OKBN' is af. Eind van de zomer zal de nieuwe website worden opengesteld. Voor de vertaling van de nieuwe Nederlandstalige pagina's naar het Engels stelt het bestuur voor om dit door een professionele vertaler te laten doen.
Een aantal okbn leden heeft zich nog niet geabonneerd op de okbn-discussielijst. Op de website staat informatie hoe men zich kan aanmelden: http://www.okbn.nl/discussielijst.htm


9. Wat verder ter tafel komt

Chris Smeenk vraagt zich af of de contributie ook in Euro's moet worden vermeld.
Chris heeft de uitnodiging voor zijn afscheidsreceptie (i.v.m. het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd) op 25 juli bij de TU-Delft via de discussielijst verspreid. Wie dit niet ontvangen heeft, kan zich bij Chris melden.
Marlies Hepsakker zoekt speciale kasten voor de diacollectie. Hogeschool Arnhem gebruikt diakasten.
Stans Seignette meldt dat de interim-stadarchivaris van Zutphen is vertrokken.
Erik van Boxtel vraagt hoe kostbare aankopen en abonnementen door kunnen worden gegeven. Dit kan op de discussielijst gepubliceerd worden. Er wordt echter te weinig van deze mogelijkheid gebruik gemaakt door de okbn-leden.
Martien Versteeg vraagt naar de voortgang van de AAT. Goos Dullaart zal dit navragen bij het RKD.
Anita Vriend zal een verslag maken van de lezingen en workshops waaraan zij op de ARLIS/NA conferentie heeft deelgenomen. Verslag komt binnenkort beschikbaar op de okbn-website: http://www.okbn.nl/activiteiten/archief/VerslagARLISNALA.htm
Michiel Nijhoff werkt aan een film over bibliotheken en bibliothecarissen. Museum Boijmans van Beuningen heeft een budget beschikbaar gesteld. Vertoning van de film mag (i.v.m. copyright) alleen in besloten kring. Michiel wil op de conferentie in Boston een proefversie vertonen en zo peilen of er belangstelling voor is. Michiel is nog op zoek naar fragmenten uit speelfilms ; tips zijn welkom.


10. Sluiting

Voorzitter sluit om 12.20 de vergadering.

Top

Laatst bijgewerkt: 8 maart 2002